in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Специфични и многу вкусни: Ќофтиња со пржен кромид

Ќофтињата ќе бидат малку поинакви, што може да направи промена во вашето мени

 

Ако сакате пржен кромид и јадења од мелено месо, ова може да биде вистинскиот рецепт за вас. Ќофтињата ќе бидат малку поразлични од оние подготвени со различни видови сосови, што може да направи промена во вашето мени.

Состојки:

 • 500 гр мелено месо
 • 3 кромид
 • 2 парчиња стар леб
 • 100 мл млеко
 • 1 јајце
 • 1 лажица сув зачин
 • 1 лажичка пиперка
 • 1/2 лажиче лук во гранули или 2 чешниња ситно сецкан лук
 • малку сол, магданос
 • 1 лажица брашно
 • 300 мл вода
 • масло за пржење

Подготовка:

Исецкајте го лебот и прелијте го со млеко. Ситно исецкајте 1 кромид, па додадете во садот со лебот и млекото. На масата додадете сув зачин, јајце, бибер, лук, лист од магдонос, а потоа мелено месо и измешајте сè со рака.

Загрејте го маслото, навлажнете ги рацете, а потоа обликувајте ќофтиња и пржете ги на средна топлина додека не поруменат од сите страни. Извадете ги ќофтињата на чинија.

Исецкајте два поголеми кромида на парчиња и додадете во маслото за пржење. Додадете половина чаша вода и полека испржете го кромидот додека не испари целата вода, а потоа намалете ја топлината уште малку и лесно испржете го кромидот додека не добие светло-кафеава боја.

Потоа додадете лажица брашно и мешајте неколку минути. Истурете 200 -300 мл вода, додадете малку сол и малку шеќер. Промешајте неколку минути, исклучете го огнот, а потоа додадете ќофтиња и покријте. Оставете на оган уште неколку минути. Повремено протресете го садот. Послужете топло.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote