in , ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Без пржење: Крофни во рерна меки и вкусни

Рецепт за крофни што нема да го промените. Тие се едноставно совршени!

Состојки и подготовка:

  • половина коцка квасец (30 гр или лажичка сув квасец)
  • 500-600 гр меко брашно
  • половина лажичка сол
  • 200 мл млеко (може да се користи вода)
  • 2 кесички со ванилин шеќер може и арома
  • 50 гр шеќер
  • 2 јајца
  • 50 мл масло
  • Измешајте сè и месете со 500-600гр меко, бело брашно, кога ќе додадете брашно, не заборавајте да додадете половина лажичка сол.

Покријте го добро измесеното тесто и оставете го да стаса на топло. По половина час или еден час, промешајте, истегнете се со сукало и извадете ги прстените со поголема чаша или калап.

Направете мала вдлабнатина на едниот дел од ролните со притискање со прстите. Ставете го филот што го сакате , премачкајте ги рабовите на тестото со вода и преклопете го другиот дел од тестото. Притиснете ги прстите околу крофната за да ги споите парчињата и потоа повторно извадете го обрачот за крофна со калап за да добиете убава форма. Можете да го погледнете видеото.

Наредете во тепсија со хартија за печење, премачкајте ги крофните со изматено јајце и оставете ги да отстојат 15-20 минути да стасаат малку. Печете на 180 степени околу 30 минути, во зависност од рерната, генерално, треба да биде зарумен. Превртете ги крофните во шеќер во прав и уживајте.

На здравје!

https://youtu.be/itgUnKbMHMU

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote