in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

НАЈВОЗДУШНИ ПОСНИ ПАЛАЧИНКИ: Без јајца и млеко, сочни и вкусни – ќе ги јадете со сласт

Омилен десерт на сите генерации

 

Ако сакате палачинки а постите, еве еден одличен рецепт за најомилениот десерт не само за деца, туку и за возрасни.

Прочитајте неколку совети претходно за тоа како да го направите овој десерт мек, а не гумен, како да не се лепи во тавата.

Состојки:

  • 1 литар топла вода
  • 500 гр брашно
  • 1 лажичка прашок за пециво
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 1 лажица шеќер
  • малку сол
  • 6 лажици масло

Подготовка:

Измешајте брашно, прашок за пециво, сода бикарбона, шеќер и сол. Измешајте, па додадете масло, а потоа постепено истурете вода и промешајте за да нема грутки. Смесата со кутлаче истурете ја во подмачкана тава и испржете ги палачинките.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote