in , ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Вкусни орасници готови за 20 минути

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

  • * 1 пакетче ванила
  • * 3 белки од јајце
  • * 250гр ореви
  • * 250гр шеќер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  • Оревите ги мелеме ситно со 50гр од шеќерот.
  • Ги матиме белкита како снег и ги мешаме со веќе измелените ореви и останатиот шеќер.
  • Мешаме до добивање на хомогена смеса.
  • Ја додаваме ванилата.
  • Оформуваме округли форми врз хартија за печење.
  • Печеме во претходно загреана рерна на 180 степени околу 10-11 минути.

На здравје!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote