in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Палачинки од хељда со туна

Едноставни палачинки од хељда со туна и сирење.

Состојки:

  • 100 гр бело брашно
  • 100 гр брашно од хељда
  • 3,8 дл млеко
  • 2 јајца
  • сол, бибер
  • 50 гр стопен путер
  • 1 конзерва туна
  • 300 гр домати
  • 120 гр моцарела

Подготовка:

Од брашно, јајца, путер, млеко и сол, подгответе мазна смеса за палачинки. Печете и ставете го на топло место.

Исечете го доматот на коцки, изрендајте сирење, исцедете ја туната, додадете бибер доколку е потребно и измешајте сè заедно.

Ставете го филот во топлите палачинки и завиткајте, па ставете ги пет минути во загреана рерна на 180 степени.

Послужете топло.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote