in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Плескавици од тиквички се совршен летен оброк кои ќе ги обожавате: Сочно, здраво и вкусно!

Потребно е:

-1 чаша ситно рендана тиквичка (не лупете, не цедете, изберете млади тиквички)
-1/2 чаша кефир (може да биде кисело млеко или јогурт)
-1 јајце
-1/4 чаша масло што обично го користите
-1/4 чаша пченкарно брашно
-1/2 чаша интегрално брашно (правопис, пченица, јачмен, ‘рж или овес)
-1/3 вреќи прашок за пециво
-малку сол, бибер и лук во гранули

 

Подготовка:

Подготвувањето на тестото го започнувате со рендање на тиквички помали (помали од оние за пита со јаболка), измерете ја потребната количина, додадете кефир и јајце. Изматете сè со вилушка, додадете масло, а потоа и останатите состојки. Сега можете да го вклучите апаратот за вафли, или можеби бисквитот, класичен. Кога ќе се загрее, премачкајте го со малку подмачкана четка и потоа истурете ја масата. Печете една минута без да отворите и бидете совршени, и тоа повторно зависи од вашиот апарат, грејач, јачина на звук и слично. Од оваа количина се добиени приближно 6 парчиња. Одлични се за носење, наместо леб и како додаток на оброк.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote