in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

НЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ Е ПОБРЗО ЗГОТВЕНО или ПОВКУСНО: Печени тиквички со месо и сирење се одличен ручек за семејството

Печени тиквички полнети со месо и сирење се идеален брз и летен ручек!!

 

СОСТОЈКИ:

 

 • 500 грама мелено говедско месо (или друго месо по желба)
  2-3 поголеми тиквички
  1 црвен пипер
  1 среден кромид
  100 грама моцарела
  50 грама рендан пармезан
  3 лажици маслиново масло или други маснотии
  сол, бибер, чили и други зачини по желба

 

 

ПОДГОТОВКА:

 

Подгответе малку поголема тиквичка за да направите поголема вдлабнатина за полнење. Измијте ги, излупете ги и исечете ги на половина. Излезете од средината и оставете го настрана.

 

Ситно исецкајте го кромидот и црвената пиперка. Кромидот се динста на масло пет минути, а потоа се додава пиперката и се става да омекне. Додадете мелено месо и вриејте 10 минути. Додадете сол, бибер и зачини по желба. Додадете го издлабениот дел од тиквичките и оставете да се крчка додека не излезе водата.

 

Загрејте ја рерната на 180 степени. Подмачкајте плех за печење и наредете тиквички. Во смесата додадете рендан пармезан и моцарела, а потоа промешајте. Наполнете тиквички и печете 15-20 минути додека не се стопи сирењето и сè не се испече убаво.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote