in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Пржени мекици без квасец, полни со меурчиња: Не апсорбираат капка масло!

Одлични со ручек наместо леб, или за вечера со кајмак, крем или сирење

Состојки:

  • 300 мл јогурт
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка шеќер
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 400 гр меко брашно (малку повеќе за да ја посипете работната површина)
  • масло за пржење

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки и направете добро тесто мешајки рачно. Можете исто така да користите миксер за мешање на тестото.

Направете помали, рамномерни топчиња и оставете ги да отстојат околу 5 минути. Се сука секое топче со сукало со големина на чинија и пржете во врело, длабоко масло. Се пржат кратко од едната страна и кратко од другата страна.

На здравје!

https://youtu.be/jSl8QNIC9kg

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote