in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Тортиљи со пилешко во рерна

Тортиљи со пилешко и сирење прелиени со сос и печени во рерна.

Состојки:

 • 8 големи тортиљи
 • 600 гр пилешко бело месо
 • 2 лажици маслиново масло
 • 2 црвени пиперки
 • 1 кромид
 • 300 гр пченка
 • сол, бибер и чили
 • 200 гр рендан кашкавал

Сос:

 • 2 лажици маслиново масло
 • 2 лажици брашно
 • 400 мл коцка од зеленчук
 • 100 мл пире од домати
 • 1 лажичка мелена лута пиперка
 • 2 лажички слатка мелена пиперка
 • 1 лажичка лук во прав
 • 1/2 лажичка оригано
 • сол по вкус

Подготовка:

Прво, започнете да го подготвувате сосот, кој можете слободно да го направите претходниот ден.

Загрејте ја супата во посебен сад. Загрејте го маслото во друга тава на среден оган. Додадете брашно и мешајте две минути. Кога брашното ќе порумени малку, додадете лута и слатка пиперка, лук и оригано, и измешајте уште една минута.

Потоа додадете сос во супата со постојано мешање. Додадете пире од домати, сол и оставете го сосот да врие 10 минути. Додадете сол или зачини со дополнителни зачини по ваш вкус.

Излупете и ситно исечкајте го кромидот. Излупете тиква, изрендајте ја и исечете ја на коцки. Измијте го пилешкото и исечете го на помали коцки. Врие кромидот на умерена температура пет минути додека не стане малку жолт.

Додадете црвен пипер и оставете да се динста додека не омекне малку, па додадете го пилешкото. Додадете сол, бибер, малку чили и пченка, и варете 10 минути додека не се свари пилешкото.

Подгответе малку подлабок плех и подмачкајте го со малку маснотии. Започнете со редење тортиљи. На секоја тортилја ставете лажица или две подготвен сос, пилешко и малку рендан кашкавал, а потоа завиткајте ја тортилја и ставете ја на плех за печење.

Продолжете сè додека не ги потрошите тортиљите и пилешкото. Истурете или намачкајте го остатокот од сосот врз тортиљите и потоа додадете го остатокот од ренданиот кашкавал. Печете 20 минути во рерна загреана на 180 степени.

На здравје!

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote