in , ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Повкусна закуска немате пробано – Полнети урми

Полнети урми во чоколадо.

Состојки:

  • 2 пакувања суви урми
  • 100 гр чоколадо
  • 50 гр мелени ореви
  • 50 гр маргарин
  • 50 гр мелени бисквити

Глазура:

  • 80 гр чоколадо
  • 20 гр маргарин
  • 2 лажички шеќер
  • 3 лажички вода

Исечете ја секоја урма по должина, а потоа отстранете го каменот.

Растопете го маргаринот и чоколадото на умерена температура, а потоа извадете го шпоретот.

Додадете мелени ореви и бисквити и комбинирајте сè. Ако сакате послатки задоволства, додадете и малку шеќер.

Наполнете ја секоја урма со филот и лесно стиснете за да се затвори урмата.

Гответе ја глазурата од чоколадо, маргарин, шеќер и вода на умерена температура, мешајќи.

Ставете ја секоха урма во глазура и со лажица извадете ја врз плех, за да се стврдне глазурата, па ставете ја во фрижидер додека не ја сервирате.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote