in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Вкусни топчиња од туна

Солени топчиња кои лесно се подготвуваат.

Состојки:

  • – 2 варени компири
  • – 1 варен морков
  • – 2 варени јајца
  • – 2 млади кромидчиња
  • – малку магданос
  • – 2 грсти ​​варен грашок
  • – 1 конзерва туна
  • – сок од половина лимон
  • – сол, зачини по желба

Подготовка:

Изрендајте варени компири и моркови на ренде. Варените јајца исто така.

Ситно исецкајте го младиот кромид и магдонос.

Додадете грашок, туна, исцеден сок од лимон, сол и зачини.

Измешајте се убаво и обликувајте ги топчињата малку поголеми од орев.

Можете да ги валкате во мелен лен, сусам или рендано сирење.

На здравје!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote