in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Овие зеленчуци треба веднаш да ги вклучите во вашата исхрана!

Сите зеленчуци се здрави, и секој има некои посебни квалитетни својства. Сепак, следниот пат кога ќе одите на пазар, дадете предност на овие фантастични зеленчуци со цел да го „зајакнете“ имунитетот и да го зачувате здравјето.

Зелена салата – Се истакнува еден вид зелена салата наречена романо. Препознатливо е по издолжените, поцврсти лисја. Содржи многу витамин Ц и бета каротен, затоа е одличен за салати и смути.

Слатки компири – Вреди да се бара овој здрав компир, бидејќи е полн со витамин А. Одличен е за срцето, поради што треба да се користи што е можно почесто. Печете го во рерна, и зачинете со хималајска сол и црн пипер.

Црвена пиперка – Многумина не знаат дека црвените пиперки се еден од најголемите извори на витамин Ц. Покрај тоа, тие сè уште содржат витамин А, К и Б6. Можете да ги печете или да ги јадете сурови со вкусен сос како хумус.

Спанаќ – Познато е дека спанаќот содржи железо, и е исклучително добар за очите и видот. Има мала калорична вредност, па затоа е пожелно за оние кои сакаат да изгубат неколку килограми. Бланширајте го накратко, а потоа послужете со пржена риба или со јајце на окото.

Цвекло – Богата со антиоксиданси, цвеклото има моќ да го исчисти и детоксицира организмот. Сокот од цвекло е одличен, како и варената цвекло, кои добро се комбинираат со козјо сирење и балсамичен оцет во салатата.

fresh sliced beetroot on wooden surface

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote