in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Чоколадно суфле

Чоколадно суфле во кое ќе уживате.

Состојки:

(4 лица)

  • 35 гр путер
  • 100 гр шеќер
  • 35 гр брашно
  • малку сол
  • 200 мл млеко
  • 135 гр чоколадо
  • 4 јајца

Подготовка:

Рачно измесете путер, брашно и сол.

Истурете млеко и шеќер во тавата и оставете да зоврие.

Потоа додадете мешавина од брашно и путер, промешајте со жица додека не добиете густ крем.

Извадете го од шпоретот, додадете го чоколадото и убаво измешајте со жица, па додајте ги жолчките.

Пренесете ја смесата во друг сад и внимателно измешајте ги претходно изматените белки со малку шеќер.

Тавчињата за печење премачкајте ги со путер и посипете со шеќер и истурете ја смесата во нив.

Печете 20 минути во загреана рерна на 190 степени.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote