in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Крцкаво пилешко во чипс со сос од таратор – Феноменален ручек за 30 минути

Трошите малку време и напор, а ова јадење веднаш ќе стане омилен специјалитет во вашата куќа

Состојки:

 • 400 гр пилешко бело месо
 • 3 јајца
 • 100 гр презла
 • 100 гр чипс
 • 100 гр бело меко брашно
 • сол
 • масло за пржење

Таратор сос:

 • 400 гр краставици
 • сол
 • 180 гр павлака
 • сок од 1/2 лимон
 • 2 чешниња лук

Подготовка:

Излупете ја и изрендајте краставицата. Посолете ја ренданата краставица за да ја испушти водата. Излупете чешне лук и исечете половина лимон. Ситно исецкајте го копарот. Исцедете ја ренданата краставица од вишокот вода. Исцедете половина лимон на краставицата. Додадете ги зачинот и лукот. Се добро измешајте со киселата павлака. Исчистете го месото и исечете го на ленти. Посолете. Подгответе ги брашното, јајцата и чипсот за похување. Искршете го чипсот и измешајте ги со презлата. Загрејте го маслото во тава. Валкајте го месото по следниот редослед: брашно, јајца, чипс со презла. Пржете го месото додека не добие златна боја. Извадете го готовото пилешко на хартија за да ги отстраните вишок маснотии. Сервирајте по желба.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote