in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Круши во сос од чоколадо – идеален десерт со кафе

Фантастичен десерт со круши

Состојки:

  • 1 кг круши
  • 100 гр шеќер
  • 40 гр путер
  • 200 гр чоколадо за готвење
  • 50 мл слатка павлака
  • сецкани лешници или бадеми

Подготовка:

Излупете круша и исечете го долниот дел за да можат да стојат.

Гответе во вода со шеќер околу 15 минути, за да омекне.

Во меѓувреме, подгответе ја глазурата.

Се топи путерот на умерена температура.

Додадете чоколадо и постојано мешајте.

Додадете слатка павлака и варете уште две-три минути на умерена температура.

Истурете ја глазурата преку оладените круши и посипете ги со сечкани лешници или бадеми.

Изладете добро и послужете.

Пријатно!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote