in

Што?Што?

МАГИЧНО ОВОШЈЕ! Ова овошје ја штити главата кога е студено!

Ако имате дијабетес или проблеми со варење, треба да јадете овошје еден час пред или два часа после јадење

Иако, во потоплите месеци, има многу поголем избор на сезонско овошје, не оставајте го надвор од исхраната дури и во зима, бидејќи тоа е неопходно за здравјето и виталноста на целиот организам.

Содржи голема количина витамини и минерали, органски киселини и многу други корисни состојки како што се пектин и антоцијани.

Се препорачува внесување на овошје и хранливи материи, не само во топлите денови, туку и во зима.

Според бројни препораки, овошјето треба да се јаде на празен стомак или помеѓу оброците, бидејќи варењето се одвива прилично брзо во тоа време.

Сепак, внесување овошје веднаш по оброкот не е добра идеја. Потребни се најмалку 30 минути после оброкот.

Ако имате дијабетес или варење, треба да јадете овошје еден час пред или два часа после јадење.

Во студените денови најдобриот избор е:

Јаболка

Богати се со бројни витамини и минерали кои го стимулираат имунитетот. Јаболкото исто така содржи бројни други корисни материи како лимонска и мравја киселина, но исто така и пектин кој ефикасно апсорбира вода и токсични материи во цревата. Го олеснува варењето, го регулира нивото на шеќер во крвта и спречува развој на срцеви заболувања.

Портокали

Тие содржат голема количина овошни шеќери, но и витамин Ц, кој го поддржува нивното согорување, но и апсорпцијата на железо. Покрај тоа, портокалот е богат со витамини А, Б и Е, како и бројни минерали, како што се калциум, магнезиум и калиум. Помага во неутрализирање на слободните радикали, го зајакнува одбранбениот систем на организмот, ги стимулира цревата и го намалува нивото на лош холестерол во крвта.

Грејпфрут

Благодарение на големата количина на вода, ова овошје со кисело-сладок-горчлив вкус го забрзува метаболизмот, а со тоа и согорувањето на маснотиите. Тој е исклучителен извор на витамини А и Ц, растителни влакна и разни минерали како натриум и калиум. Помага во борбата против настинките, а докажано е дека спречува појава на одредени видови на рак и срцеви заболувања.

Мандарини

Тие се идеални за зајакнување на имунитетот во студените денови. Тие се исклучително богати со витамин Ц, дури и двојно повеќе од портокалите. Благодарение на фактот што содржат и 87% вода, тие се одлични за корекција на телесната тежина, а исто така ефикасно го намалуваат холестеролот.

Киви

Тоа е многу заздравувачко нискокалорично овошје. Богато е со витамини А, Ц и Е, и бројни антиоксиданти, како и калиум. Бидејќи содржи голема количина диетални влакна, ги намалува нивоата на холестерол. Покрај тоа, влакната ги елиминираат токсините од дебелото црево и помагаат во одржување на рамнотежата на добрите и лошите бактерии во цревата.

Калинка

Делови на ова овошје се сокот и семето. Овошјето од калинка е богато со бројни корисни витамини, меѓу кои се издвојуваат витамини Ц, А, Е и Б5, како и минерали калиум и железо. Исто така, содржи голема количина на антиоксиданти, а црвената боја ја добила од антоцијанините и танините.

Брусница

Ова овошје од кисела бобинка има исклучителни лековити својства. Неговите плодови се богати со разни минерали како калиум, витамини како А и Ц и растителни влакна. Се смета за природен антибиотик, а познати се и неговите антиканцерогени својства.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote