in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Пире од компири на поинаков начин: Едноставен, мек, кремаст и совршен!

Ако сте уморни од вообичаениот начин на подготовка на пире од компири, имаме одличен рецепт за вас:

Потребни состојки:

  • 1,5 кг компири
  • 400 мл млеко
  • 3 жолчки
  • 75 гр путер
  • сол
  • морско оревче

Начин на подготовка :

Прво излупете го компирот и исечете го на мали коцки, па сварете ги во вода.
Кога компирот е целосно мек, исцедете ја целата вода добро, а потоа изгмечете го добро за да биде мазен.
Прво додадете путер, а потоа нежно комбинирајте.
Додадете ги жолчките една по една, и млекото малку по малку, мешајќи го пирето со најмала брзина на миксерот.
Потоа, вратете го пирето од компир неколку минути за да проврие на тивок оган.
На крај додадете сол и морско оревче по вкус.

 

Добар апетит 🙂

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote