in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Неодоливо меко и полно со вкус! Маринада која секое месо ќе го претвори во најсочна магија!

Кога ќе го маринирате месото во овој сос – месото ќе биде послатко и повкусно од било кога!

Оваа фантастична маринада ќе го направи вашето месо двојно посочно, ароматично и ќе се топи во устата. Во овој сос можете да маринирате бело месо, бифтек, свинско филе, па дури и мисирка – и ќе добиете месо што целото семејство ќе го обожава.

Потребни состојки за маринадата:

  • · Маслиново масло
  • · Морска сол
  • · Соја сос
  • · Лажица сенф
  • · Лажичка мед
  • · Ловоров лист

Начин на подготовка:

Ставете го месото во сад за складирање храна, истурете маслиново масло, додадете сол, сенф, мед, ловоров лист и соја сос (количината на зачини направете ја според ваш вкус и количина на месо). Потоа (по можност со раце) измешајте сè добро, така што месото рамномерно ќе ги апсорбира сите состојки. Оставете го маринираното месо во фрижидер преку ноќ, а со тоа маринадата ќе се апсорбира во месото.

Со оваа маринада, месото може да стои во фрижидер неколку дена.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote