in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

На овој начин месото ќе биде неверојатно сочно: совети на Гордон Ремзи за совршен бифтек!

Бифтек е јадење што ја покажува силата и знаењето на готвачот.

Меѓутоа, навидум едноставен специјалитет бара искуство во кујната и волја да се посветите на истражување и експериментирање сè додека не успеете да го направите месото сочно и вкусно.
За среќа, денес имаме безброј чекор по чекор инструкции кои не водат низ сите фази на подготовка. И има неколку кратки правила според кои славниот Гордон Ремзи подготвува стек. Запишете го!

Пред пржење, извадете го битекот и оставете го да стои 10 минути на собна температура. Ако ставите месо директно од фрижидерот во тавата, тоа ќе стане невкусно и тврдо.


Месото добро зачинете го. Повеќе од една третина од зачинот исчезнува веднаш штом стекот ќе ја допре жешката тава.
Кога го ставате месото во тавата, ставете го месото подалеку од вас, за да избегнете прскање на маслото.


Без боја, без вкус. Печете го вашиот бифтек добро и не го вртете премногу од една на друга страна, но оставете да се испржи убаво.
Зачинете со ароми по желба. Користете лук и кромид, рузмарин и слични додатоци за да го направите месото побогато и ароматично.


Пред да го отстраните бифтекот, стопете малку путер и „капете го“ стекот со него. Ова ќе го направи месото помеко и повкусно.
По пржењето, оставете го месото да „отстои“. Тогаш сите сокови во месото ќе се акумулираат и месото ќе биде посочно.


Никогаш не го исекувајте стекот премногу тенко, бидејќи со тоа ќе ослободите премногу сок од месото.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote