in

УбавоУбаво

НАПРАВЕТЕ САМИ! Сок што содржи цинк и витамин Ц – прекрасен пијалок за посилен имунитет и заштита од сите вируси!

Одржувањето на имунолошкиот систем е клучно за здравјето на целиот организам, особено за време на пандемијата на коронавирус.

Урамнотежената исхрана и физичката активност се најдобри двигатели на нашиот имунитет, но природата ни овозможи многу придобивки што можеме да ги искористиме за детоксикација на организмот и зајакнување на неговиот одбранбен механизам.

Ви предлагаме едноставен рецепт за сок кој се подготвува од природна, органска храна која е полна со витамини и минерали, а некои од нив содржат цинк.

Цинкот е еден од најважните минерали за зајакнување на имунитетот, но исто така е важен и за здравјето и за заштита на клетките од оксидативен стрес.

Рецепт за имунолошки сок кој содржи цинк

Состојки:

  • 4 јаболка
  • 5 моркови
  • 3 лимони
  • 3 портокали
  • 1 лажица свеж рендан ѓумбир
  • 1/2 лажица куркума во прав
  • 2 лажички ленено семе во прав
  • 2 лажички какао во прав

Излупете ги и исечете ги јаболките и морковите. Исцедете сок од 3 лимони и портокали, а потоа измешајте со јаболка, моркови и додадете ги сите други состојки во садот. Истурете 300 ml вода, и сè мешајте заедно во мешалка додека не добиете униформа смеса. Истурете го добиениот сок во шишиња и чувајте го во фрижидер.

Сокот може да стои околу 3 дена, а се препорачува дневно консумирање. Ако сакате посладок вкус, можете да ставите малку органски мед или стевија во чаша сок.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote