in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

ЗА СИТЕ ЉУБИТЕЛИ НА СИРЕЊЕ: Похована моцарела во рерна

Вкусно предјадење што можете да го послужите кога ќе дојдат гостите или кога имате прослава.

Состојки:

 • 2 големи јајца или 3 средни
 • 200 гр моцарела
 • 250 гр презла
 • 100 гр брашно
 • 100 гр пармезан
 • 3 лажици семе од сусам
 • 1/2 лажиче слатка пиперка
 • така, бибер
 • маслиново масло

За сосот:

 • 2 лажици мед
 • чили
 • малку маслиново масло
 • малку сок од лимон

Подготовка:

Изматете јајца, додајте моцарела, измешајте добро. Во посебен сад измешајте презла, пармезанот, семето од сусам, слатките пиперки, прстофат пипер и сол. Извадете го секое парче сирење од јајцето.
Потоа натопете го секое парче сирење во брашно, па повторно во јајца, а потоа во презла и така сè додека секое парче не се премачка целосно.
Ставете ги парчињата сирење во плех обложен со хартија за печење. Наросете со малку маслиново масло. Печете ја моцарелата 8 минути во загреана рерна на 220 ° C, а потоа извадете ја.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote