in

Што?Што?

Како реагира телото на внесот на протеини?

Се обидувате да ја направите вистинската работа за вашето тело и да му обезбедите протеини потребни за одржување на разни телесни функции, вклучително и помагање за градење и одржување на мускулите. Сè што се обидувате да направите е да јадете добро, а за возврат добивате непријатен гас.

Вистина е дека протеинските гасови навистина постојат и ова е честа тема на дискусија за нутриционистите.

За почетници, не мора да го намалите внесот на протеини за да се борите против надуеност. Веројатно само ќе треба да ја прилагодите вашата исхрана.

„Заедничкиот мит е дека количината на протеини што ја земате ќе ги зголеми шансите за формирање гас. Нема докази за тоа воопшто “, објаснува гастроентерологот д-р Самир Ислам и додава:

„Видот на протеинот што го јадете, како што се месото или протеините за тресење, играат позначајна улога во производството на гас.

Повеќето животински протеини, како што се јајца, говедско, свинско, живина и риба, содржат сулфур, што може да придонесе за формирање гасови. Но, кога станува збор за вашиот протеински шејк, не се сите протеини виновни за овој проблем. Шеќерот обично ви создава проблеми, пишува Men’s Health.

„Додавањето шеќер во протеински пијалок, како што се ксилитол, манитол и фруктоза, помага да се подобри вкусот, но се уништуваат цревата. Ова е исто така причина што гумите за џвакање без шеќер и диеталните пијалоци без шеќер можат да предизвикаат гасови, надуеност и понекогаш дијареја “, објаснува лекарот.

Меѓутоа, ако сте вегетаријанец или веган, дури и растителни извори на протеини, како што се грав, соја и леќа, може да предизвикаат проблеми со варењето на храната благодарение на олигосахаридите кои ги ферментираат бактериите во цревата, вели Рајан Масиел, диететичар од Бостон.

Иако повремен гас е потполно здрава и нормална појава, ако редовно забележувате надуеност, дијареја или запек, би било добро да се консултирате со вашиот лекар за да исклучите медицински проблеми, вклучително и синдром на нервозно дебело црево, па дури и посериозни болести, како што е рак на дебелото црево .

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote