in

ВНИМАВАЈТЕ! Браздите на ноктите не се само знак на стареење!

Лентите за нокти се нормален знак на стареење, но во некои случаи тие можат да укажат и на здравствен проблем.

Според д-р Роза Пери, благи бразди се честа појава.

„Ако на вашето тело му недостасува витамин А, протеини или калциум, на ноктите може да се појават и бразди. „Сериозните недостатоци на железо можат да предизвикаат нивниот изглед, но и други промени на ноктите“, изјави д-р Пери за Daily Star.

Меѓутоа, ако забележите дека ноктот ја менува бојата, најдобро е да посетите лекар.

Длабоките загради можат да бидат симптом на посериозна здравствена состојба како што се болести на бубрезите. Дијабетесот е исто така можна причина за ваквите промени на ноктите“, истакна докторот.

Белите дамки на ноктите можат да бидат симптом на габа, алергиски реакции или недостаток на минерали, додека темните откриваат траума на ноктите.

Ако сте загрижени за состојбата на вашите нокти, од голема помош ќе биде посетата на лекар. Само-лекувањето со разни препарати што се појавуваат на социјалните мрежи не е добра идеја, тие дури можат да ја влошат ситуацијата, особено кога станува збор за габите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote