in

ВНИМАНИЕ! На кои луѓе не им се препорачува да консумираат кафе?

Повеќето луѓе обично го дефинираат кафето како здравствен еликсир. Ова е делумно потврдено со одредени истражувања. Утврдено е дека кафето може да помогне при некои состојби и тие често истакнуваат дека има и влијание врз слабеењето.

Сепак, кафето може да има повеќе негативно отколку позитивно влијание врз одредени луѓе. Експертите посочија за кои луѓе би било подобро да го прескокнат пиењето кафе.

Луѓе кои страдаат од синдром на нервозно дебело црево

„Кофеинот може да ја забрза функцијата на дебелото црево, вклучително и зголемената можност за дијареја, главен симптом на синдромот на нервозно дебело црево“, рече Анхел Ц.Планелс, диететичар и портпарол на Академијата за исхрана и диетика во Сиетл.

„Значи, ако имате синдром на нервозно дебело црево, се препорачува да ги ограничите или избегнувате пијалоците со кофеин“, заклучи Планелс.

Бремени жени

„Американскиот колеџ за гинекологија препорачува бремените жени да ја ограничат потрошувачката на кофеин на 200 милиграми, што е две шолји кафе на ден, за да се намали ризикот од спонтан абортус, предвремено породување и мала родилна тежина“, вели Хајкинен. Прегледот за 2020 година, објавен во британскиот журнал за медицина, заклучи дека нема безбедна доза на кофеин за време на бременоста. „Бремените жени треба да разговараат за внесувањето кофеин со својот лекар.

Мајки што дојат

„Бидејќи кофеинот е стимуланс и диуретик, мајката која дои и конзумира кофеин може да биде изложена на ризик од дехидрираност“, вели Планелс.

„Американското здружение за бременост сугерира што повеќе избегнување на кофеин за време на бременост и доење“.

Луѓе со глауком

„Интраокуларниот или интраокуларниот притисок се зголемува кај оние кои имаат глауком кога консумираат кафе, затоа се препорачува да се ограничи или избегне потрошувачката, но потребни се дополнителни истражувања“, вели Планелс.

Преактивен мочен меур

„Сите знаеме дека е најдобро да се избегне голема шолја кафе пред долго патување, особено ако паузите за употреба во тоалетот се ограничени“, вели детскиот научник Сју Хеикинен.

„Ако не пиете кафе редовно, може да бидете уште почувствителни на тој ефект“, додаде таа.

Луѓе со срцеви заболувања, како што се аритмии

„Бидејќи кофеинот од кафе може да предизвика привремен пораст на крвниот притисок и отчукувањата на срцето, важно е секој со срцеви проблеми да разговара со својот лекар за тоа колку е безбедно да се консумира кафе“, вели диетичарката Кели Мек Грејн, според „Јади ова, не тоа“ .

Луѓе со нарушувања на спиењето

„Разбирливо е да посегнете по чаша кафе или повеќе по непроспиена ноќ, но вашата навика да пиете кафе може да го продолжи проблемот со слаб сон и замор“, вели Хајкинен.

„Дури и ако мислите дека попладневното кафе не влијае на вашиот сон, треба да знаете дека тоа може да го наруши квалитетот на сонот. Избегнувајте кофеин најмалку шест часа пред спиење.

Анксиозност и напади на паника
„Кофеинот е стимуланс што може да ја влоши анксиозноста кај некои луѓе“, вели Мекгрејн.

„Ако редовно доживувате напади на вознемиреност или паника, можеби ќе сакате да размислите за избегнување или намалување на внесувањето кафе со кофеин“.

Луѓе со епилепсија
„Иако ова е ограничено истражување, неодамнешните откритија покажаа дека конзумирањето повеќе кафе е поврзано со зголемена фреквенција на напади. Но, потребни се повеќе студии за да можеме тоа да го кажеме со сигурност “, вели Планелс.

Деца под 12 години
„Иако кофеинот може да предизвика одредена количина на нервоза кај секој од нас, тој може да има позабележителни, па дури и посериозни несакани ефекти кај децата. „Дури и ако се консумира во помали дози“, вели Мекгрејн.

„На пример, премногу кофеин кај децата може да доведе до зголемување на отчукувањата на срцето, зголемена анксиозност, проблеми со концентрацијата и иритација на желудникот.

Друг аспект што треба да се разгледа, особено за мали деца, е дека кафето може да ги прикрие знаците на глад, па затоа децата не може да чувствуваат потреба за храна што им е потребна за да растат и развиваат.

Конечно, имајте на ум дека самото кафе е доста кисело и може да ја оштети емајлот на забот и да го зголеми ризикот од кариес.

Луѓе со гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРД)
„Кофеинот може да го олабави долниот езофагеален сфинктер, што е вентил помеѓу хранопроводот и желудникот. „Ова може да доведе до кисела содржина на желудникот во хранопроводот, што би резултирало со непријатни симптоми на ГЕРБ“, вели Хакинен, сугерирајќи дека ако имате ГЕРБ, проверете дали кафето без кофеин може да биде подобра опција за вас.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote