in

ВНИМАВАЈТЕ! Жедта не е единствениот знак дека му треба вода на вашето тело!

Водата е клучна состојка која помага во градењето на нашите клетки. Затоа, многу е важно да внесете доволно вода затоа што тоа е потребно за правилно функционирање на сите системи во нашето тело.

“Водата помага при движење на храната низ гастроинтестиналниот тракт, помага да се апсорбираат и пренесат хранливите материи до клетките, неопходна е за одржување на телесната температура и е клучна за физичките и менталните способности”, рече нутриционистот Либи Милс, додавајќи дека е важно да останете хидрирани. може да функционира правилно.

Неколку знаци може да покажат дека не внесувате доволно вода во вашето тело.

Имате главоболки
Дехидрацијата може да предизвика главоболки и мигрена. Ако често имате главоболки, можеби нема да пиете доволно вода. Поголемиот внес на вода не може целосно да го реши проблемот со главоболки, но може да ги ублажи негативните ефекти од мигрена, покажа студија.

Кожата ви е сува
„Водата е природен навлажнувачки„ крем “за кожата. И, иако здравата кожа изгледа убаво, таа исто така делува како бариера за заштита на телото“, вели Милс.

Дехидрацијата може да се препознае и од сувата кожа. Ако забележите дека кожата ви е сува, обидете се да пиете повеќе вода затоа што тоа ќе ви помогне да ја хидрирате кожата, покажува студијата објавена во списанието „Клиничка, козметичка и истражна дерматологија“.

Почесто сте гладни
Милс наведува дека луѓето кои пијат доволно течности се чувствуваат сити подолго. Затоа, ако сте често гладни и сакате постојано да грицкате нешто, дополнителна чаша вода може да ви помогне да се чувствувате сити. Секако, ако сè уште чувствувате глад, јадете нешто.

Се чувствувате слаби
Иако можеби сте заспале, ако не сте испиле доволно вода, ќе се чувствувате слабите и уморни. Недостаток на вода може да ги зголеми збунетоста и заморот и да ја намали претпазливоста, според малото истражување од 2013 година, објавено во британскиот журнал за исхрана.

Вие сте жедни
Иако може да изгледа очигледно, „жедта е првиот природен знак на организмот дека ви треба вода и тоа е знак дека постои одреден степен на дехидрираност“, вели Милс. Кога се јавува дехидратација, постои поголема концентрација на електролити, минерали како што се натриум и калиум, што предизвикува жед.

Имате запек
Ако не пиете доволно течности, може да имате проблеми со запек. Водата помага во целиот процес на варење, вклучително и празнење на цревата. Луѓето кои имаат запек треба да пијат многу течности, да јадат храна богата со растителни влакна и редовно да вежбаат, вели Live Strong.

Промена на бојата на урината
Нормалната боја на урината е бледо жолта. Ако бојата се смени и стане темно жолта, тоа е знак дека треба да пиете вода и генерално да внесувате повеќе вода во организмот.

Милс препорачува пиење помеѓу 11 и 16 чаши вода на ден, што е во согласност со упатствата објавени од Клиниката Мајо. Треба да се напомене дека околу 20 проценти од потребната течност се наоѓа во храна богата со вода, вклучувајќи овошје, зеленчук, јогурт и житни култури, објасни Милс.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote