in , ,

Што?Што?

ВНИМАВАЈТЕ! Погрешни навики кои чајот го прават штетен!

Редовното консумирање чај, без разлика дали е црн, зелен или некој друг вид чај, има бројни здравствени придобивки.

Се чини дека една чаша чај може да направи чуда за вашето тело. Сепак, колку и да е здрав чајот, ако не внимавате што додавате на него, тој лесно може да стане нездрав пијалок.

Додавате премногу шеќер

Дури и ако станува збор за лажичка шеќер, шеќерот е шеќер. Додавањето мала количина шеќер во чајот нема да ви наштети на краток рок. Меѓутоа, ако додадете премногу шеќер, вашиот пијалок може брзо да стане нездрав. Најдобар начин да уживате во чајот е да пиете чај без никакви додатоци.

Претерувате со вештачки засладувачи

Ако сè уште посакувате нешто слатко во чајот, но не сакате да додадете дополнителни калории, се чини дека добра опција е да користите алтернативни засладувачи кои не содржат калории. Прашањето е колку е безбедно?

Иако вештачките засладувачи биле внимателно проучувани со текот на годините, истражувачите сè уште не биле во можност да воспостават врска помеѓу вештачките засладувачи и кој било вид на ризик по здравјето. Затоа Администрацијата за храна и лекови на САД (FDA) препорачува да продолжите да ја ограничувате количината на вештачки засладувачи.

Додавате млеко

Додавањето малку млеко во чајот не мора да биде лоша навика, добро е да бидете свесни за дополнителните калории што ги внесуваме на тој начин.

Го држите филтерот премногу во чаша

Чаевите содржат и одредена доза на кофеин. Просечната количина на кофеин што ја внесувате пиејќи чај се движи од 20 до 40 милиграми, додека една чаша кафе содржи околу 100 милиграми.

Меѓутоа, ако не земете предвид колку долго ја чувате вреќата со чај во вода, количината на кофеин може да се зголеми. Колку подолго ја држите торбата, толку потемен ќе биде чајот, тој ќе има горчлив вкус и количината на кофеин што ја содржи ќе се зголеми.

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote