in ,

Што?Што?

Неподносливиот глад ве буди среде ноќ? Еве што може да биде причина

Ако се разбудите гладни, треба да размислите за некои навики што ги имате во текот на денот

Легнавте и брзо заспавте, но тогаш одеднаш ве разбуди силен глад? Се разбира, ќе биде тешко повторно да заспиете освен ако не станете и земете неколку закуски, но сите знаеме дека јадењето доцна или во текот на ноќта не е најздравиот избор. Зошто гладот ​​се појавува воопшто, толку силен што нè буди? Експертите го имаат одговорот. Тие велат дека нивото на глад, кое делумно е одредено од деноноќниот ритам, се зголемува преку ден и додека е највисоко навечер, паѓа во текот на ноќта. Затоа, ако се разбудите гладни во раните утрински часови, треба да размислите за некои навики што ги имате во текот на денот и за причините што го предизвикале, пренесува Вечерњи лист. Кристен Л. Кнутсон, невролог, вели дека овој феномен е нормален и не е загрижен ако се случува понекогаш, но ако се случува често, еве неколку можни причини:

  • Не спиете доволно

Недостатокот на сон и лошата рутина можат да ги нарушат хормоните кои го регулираат апетитот – лептин и грелин – што доведува до силно чувство на глад во погрешни часови. 2. Вие сте под стрес

Исто така може да биде дека не сте разбудени од вистинско чувство на глад, туку од стресот што телото го трпи подолг временски период. Во овој случај, станува збор за емотивно јадење, а за да се ослободите од него, прво треба да поработите на вознемиреноста, вознемиреноста и стресот што ги чувствувате. 3. Синдром на ноќно јадење

Да, ова нарушување навистина постои и се јавува кога луѓето внесуваат голем дел од своите дневни калории после вечера, бидејќи имаат малку желба за храна во текот на денот. Тие можат да страдаат од нарушувања на расположението кои се влошуваат навечер, имаат проблеми со спиењето и веруваат дека треба да јадат нешто за да заспијат повторно, пренесува HuffPost. Истото се случува кога луѓето ја ограничуваат својата исхрана во текот на денот со цел да изгубат несакани килограми.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote