in

Во Австрија е можно однапред да се договорите за цената на возењето со такси!

Австрискиот парламент усвои контроверзен амандман на законот за таксисти, кој овозможува однапред да се договори цената на возењето при нарачка преку телефон или преку интернет.

Декретот, сепак, им овозможува на провинциските гувернери да утврдат минимални или максимални тарифи.

Со измената и дополнувањето на законот се отвора можноста за споделување на возењето со другите патници при нарачка на возење, како и цената, која Зелената партија ја пофали од аспект на животната средина.

Исто така, промената им овозможува на возачите да примаат патници и да ги остават да излезат на патот.

Сепак, возачот мора да наведе пред да вози колку долго ќе трае возењето и колку цената ќе биде пониска.

Социјалдемократската партија на Австрија (СЈО) и Партијата на слободата (ФПО) гласаа против промената на законот, додека таксистите протестираат веќе неколку дена, сметајќи дека законот е „напишан“ од Uber и слични превозници.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
1 Comment
Најстар
Најново Најгласани
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари
Vlado
Vlado
3 години пред

Uber…

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote