in

Европа ја разгледува можноста за воведување на КОВИД пасоши?!

Европската комисија неодмана предложи воведување на дигитална потврда со која ќе можеме да патуваме во Европската Унија за време на пандемијата. Таа потврда ќе содржи информации дека личноста е вакцинирана, или пак ја прележала болеста или има негативен тест на Ковид-19.

Потврдите ќе се издаваат бесплатно и ќе можат да бидат дигитални или физички. Тие ќе бидат автентични и тешки за фалцификување. Потврдите всушност ќе бидат Ковид пасоши кои ќе овозможуваат слободно движење во ЕУ.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote