in

Во Исланд забележани 18 илјади земјотреси во само една недела!

Повеќе од 18 илјади земјотреси беа забележани во југозападниот дел од островската држава Исланд во текот на една недела. Овие земјотресни можно е да предзвикаат будење на вулканска ерупција во Рејкјавискиот полуостров.

Според метеоролошката агенција на државата, најголем од земјотресите бил со магнитуда од 5.7 степени според рихтер. Уште само два од остантите земјотреси го надминале петтиот степен од рихтеровата скала.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote