in

Италија соопшти 11,000 новозаболени во 1 ден

Есенскиот бран на коронавирус започна во светот со голема брзина и ретко која земја може да се обрани. Италија забележа 11,705 нови случаи на новозаболени од корнавирусот што е најголем пораст во еден ден во оваа држава. Од тие 11,705, 517 се примени во болниците како критични случаи.

Во истиот ден Италија забележа и 69 смртни случаи. Позитивната стапка е 8% на сите тестирани субјекти. Моментално се рушат негативни рекорди на новозаболени во многу држави и најзначајните препораки во светот за заштита се носењето на маска и одржувањето на дистанца.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote