in

СлаткоСлатко

Во Кина 259 луѓе станаа милијардери за време на пандемијата!

Повеќе кинези станале милијардери во изминатата година од целиот свет заедно, според најновите податоци. Според Hurun Global Rich List, медиум кој се занимава со богатството на поеднинците, вкупно 259 луѓе го стекнале статусот – милијардер во Кина во 2020 година.

Додека во целиот свет, бројката на милијардери се зголемила за само 155. Од овие 259, жени се 51, додека пак останатите 208 се мажи. Ова се должи на големата инволвираност на Кинезите со американските пазари за хартии од вредност.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote