in ,

Што?Што?

Во Кина е откриен нов вид на огромен носорог!

Во северозападна Кина е откриен нов вид на праисториски гигантски носорог, еден од најголемите цицачи што чекорел по Земјата, објавија научниците.

Paraceratherium linxiaense живеел пред приближно 26,5 милиони години и тежел 21 тон, како четири големи африкански слонови.

Тој можеше да достигне висина од седум метри со главата да јаде од дрвјата, што го прави повисок од жирафа.

Овие заклучоци се направени врз основа на фосили откриени во северната кинеска провинција Гансу.

Во студија објавена во четвртокот во списанието „Комуникациска биологија“, истражувачите пишуваат дека анализата на фосилите, откриена во 2015 година, заклучила дека тие припаѓаат на нов вид, различен од досега познатите џиновски носорози.

Целосно сочуваниот череп и вилица покажуваат сличност со денешниот тапир, е заклучокот на студијата предводена од Денг Тао од Палеонтолошкиот институт во Пекинг.

Новиот вид е поврзан со гигантските носорози кои некогаш живееле во Пакистан, што сугерира дека тие се преселиле низ Централна Азија.

Носорози слободно шетаа помеѓу северозападна Кина и индо-пакистанскиот потконтинент, што значи дека тибетското плато имало низински области во тоа време, велат научниците.

„Тропските услови дозволија огромниот носорог да се врати на север во Централна Азија, што имплицира дека Тибет сè уште не беше високо плато“, рече Денг.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote