in ,

Што?Што?

ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ НЕ ПРАВЕТЕ ГО ТОА! 10 работи што не треба да ги правите на вашиот автомобил!

Е веќе не живееме во камено време. Повеќето автомобили имаат сè, од сензори до знаци за предупредување. Но, сепак, овие 10 ставки не треба да се игнорираат!

  1. Не ставајте во режим на паркирање додека возите! – Не се ни обидувајте на ова. Електронскиот систем во вашиот автомобил ја спречува командата за паркирање додека возите од безбедносни причини. Но, тоа може да биде штетно за вашето возило на долг рок.
Sürüş esnasında park moduna almayın!

2. Не ставајте во рикверц се додека не бидете застанати!

Tam olarak durmadan geriye takmayın!

3. Не додавајте уште милион клучеви во привезокот со клучеви во вашиот автомобил!

Araba anahtarlığınıza milyon tane daha anahtar eklemeyin!

4. Не исклучувајте го моторот додека возите!

Sürerken motoru kapatmayın!

5. Не заборавајте да го промените моторното масло! – Идеалниот период на промена на маслото кај секој автомобил е различен. Но, препорачуваме да не го надминувате соодветното време за вашиот автомобил. Некои фабрики за производство користат многу тенко масло. Тогаш мора да се смените пред да надминете 1000 км!

Yağ değiştirmeyi unutmayın!

6. Не дозволувајте да возите на црвено! – Дури и ако користите најчисто масло, во него ќе има мали честички. Овие честички се акумулираат на дното на резервоарот за гас поради гравитацијата. Ако го искористите вашиот бензин до дното, можете да го блокирате влезот во резервоарот.

Benzini dibine kadar kullanmayın!

7. Не занемарувајте ги знаците за предупредување!

Lastiklerinize hava vermeyi atlamayın!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
1 Comment
Најстар
Најново Најгласани
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари
cengo
cengo
3 години пред

koga nema pari ke vozime na crveno

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote