in ,

Во Србија нов рекорд – околку 8.000 заразени од коронавирусот

Србија урива рекорди со бројот на заразени од коронавирусот. 

Во земјата денеска се потврдени нови 7.780 случаи и ситуацијата е крајно алармантна. Во главниот град на Србија има 2.033 нови заразени со коронавирус. За 24 часа починале 57 луѓе .

Денес има најмногу починати откако почна епидемијата во Србија. 

На второ место е Нови Сад со 586 новозаразени, Крагуевац со 396 и Панчево со 235.

Откриени се 231 нов случај во Ниш, 199 во Краљево, 174 во Чачак и 145 во Смедерево. Следува Суботица со 126 новозаразени, Ваjeево со 123, Бачка Паланка со 102 и Крушевац со нови 102 случаи.

Бор регистрираше 89 нови пациенти, Пожаревац 84, Зрењанин 83 и Врање 82.

И соседната Црна Гора ја губи контролата на епидемијата. 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote