in

ВО СВЕТОТ ПОВЕЌЕ ОД 42 МИЛИОНИ ЗАБОЛЕНИ! Короната дивее на планетата! Во Европа бројот ДВОЕН!

Бројот на луѓе кои страдаат од коронавирус во светот се зголеми за 42 милиони и сега е 42.009.491, беше објавено денес на порталот worldometers.

Истиот портал наведува дека 1.142.942 лица починале од вирусот во светот, додека 31.192.392 се опоравиле.

Од вкупниот број на пациенти, еден процент од нив се во критична состојба.

Најголем број на пациенти има во Соединетите Држави, кои бележат 8.661.722 пациенти, следени од Индија (околу 7,7 милиони), Бразил (околу 5,3), Русија (околу 1,4), Шпанија (околу 1,1) и Аргентина (околу 1).

Со 228.381 смртни случаи, САД се исто така на првото место, по што следат Индија, Бразил и Мексико.

Кога станува збор за европските земји, најголем број на пациенти од почетокот на пандемијата е Шпанија со 1.090.521 случај, а според бројот на смртни случаи, Велика Британија е на прво место со 44.347 смртни случаи.

Во регионот, најголем број случаи се уште има во Романија, каде има 196.004 пациенти и 6.163 смртни случаи од коронавирус, а потоа следат Србија, Босна и Херцеговина, Бугарија и Хрватска.

Бројот на пациенти во Европа е двојно зголемен!

Во последните 10 дена, бројот на заразени со вирусот корона во Европа е двојно зголемен, а многу европски земји бележат записи за бројот на нови случаи.

За прв пат, од 12 октомври, во Европа се регистрирани 100.000 нови случаи за еден ден, пренесува Ројтерс, додавајќи дека досега во Европа биле дијагностицирани 7,8 милиони луѓе со корона, а околу 247 000 починале.

Европските земји како Италија, Австрија, Хрватска, Словенија и Босна и Херцеговина поставија рекорди во бројот на нови случаи, а како што се наведува, Европа како регион има многу повеќе пациенти за еден ден отколку Индија, Бразил и САД заедно.

Експертите го објаснуваат поголемиот број на пациенти со поголемиот број извршени тестови.

Според Ројтерс, регистриран е најголем број нови случаи во светот – 422.835.

Европа бележи 19% од сите случаи и 22% случаи на смрт од коронавирус, а најголемо зголемување на бројот на заразени се забележани во Франција со околу 25.000 нови случаи на ден.

Рекордни броеви на нови пациенти се забележани и во Холандија, Германија, Швајцарија, Ирска, Полска, поголем дел од Австрија и поголем дел од Италија, вклучувајќи го и Рим.

Се додава дека болниците во Европа беа повторно пренатрупани, како што беа пред шест месеци за време на првиот бран.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote