in ,

Во Британија денес рекорден број починати од коронавирус – 1.564

Во Велика Британија во последните 24 часа бројот на смртни случаи од коронавирусот достигна нов црн рекорд од 1.564, додека бројот на нови инфекции се зголеми за 47.525.

Како што пренесуваат британските медиуми, бројот на починати е поголем отколку на 8 јануари, кога претходно беше регистриран рекорден број смртни случаи, кој изнесуваше 1.325.

Вкупниот број смртни случаи во Велика Британија е 84.767, додека вкупниот број заразени со вирусот од почетокот на пандемијата во таа земја е 3.211.576, објави „Ворлдметерс“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote