in

Зошто не се препорачува вода за бебињата?

Кога е топло надвор, ние обично пиеме вода за да се освежиме. Сепак, кога станува збор за бебиња, не треба да го правиме тоа.

Формула или мајчино млеко се што ви треба на вашето бебе, без разлика колку е топло надвор.

Водата навистина не им се препорачува на малите бебиња, сè додека не наполнат четири месеци, односно идеално шест месеци.

Причините за ова се дека водата може да го попречува нивниот основен внес на хранливи материи, а во некои случаи може да биде и токсична.

Бебињата имаат мали стомаци
При раѓање, стомакот на новороденче е со големина од околу 13 милиметри и може да прими само една до две лажички течност, а тоа се испразнува доста брзо. Бидејќи стомакот на вашето бебе е многу мал, треба да го храните бебето често во текот на првите неколку недели.

Нејзиниот стомак постепено ќе расте и ќе почне да се истегнува во следните шест месеци. Адаптираното и мајчиното млеко му даваат на вашето бебе сите квалитетни хранливи материи потребни за раст и развој, додека водата не обезбедува никакви. И бидејќи стомакот е толку мал, дури и мала количина на вода може да се меша со гладот ​​и да го спречи бебето да зема доволно адаптирано или мајчино млеко.

Затоа, најдобро е да се избегнува давање вода на бебиња во првите шест месеци од животот. Бидејќи нема хранлива вредност, подобро е да го одржувате бебето хидрирано со давање адаптирано или мајчино млеко.

Како може водата да биде токсична за бебињата?
Можеби нема смисла дека нешто природно како вода може да биде отровно, но во некои случаи може да биде и за возрасни и за бебиња.

„Труење со вода“ се јавува кога се внесува премногу вода за краток временски период. Ги поплавува бубрезите, па затоа не можат да преработат голема количина вода. Вишокот вода потоа влегува во крвотокот, разредувајќи ја концентрацијата на натриум. Ова може да доведе до хипонатремија или премногу ниско ниво на сол во крвта, што пак може да предизвика оток на мозокот, па дури и смрт.

Бубрезите на бебето се незрели, па дури и она што на возрасен човек му изгледа како умерено количество вода, може да развие хипонатремија и можен оток на мозокот кај бебето. Единствениот безбеден начин кога станува збор за бебето и водата е да не се дава воопшто.

Ако го храните бебешкото млеко, не мешајте повеќе од препорачаната количина на вода.

Вистинско време да се воведе вода
Како по правило, можете да му дадете вода на вашето бебе кога ќе започнете да воведувате цврста храна, обично на шест месеци. Како и кај цврстата храна, воведувањето вода треба да биде мало на почетокот, како една лажичка.

Целта не е хидратација, туку навикнување на вода. Може да се намршти на првата голтка затоа што е навикната на вкусот на формула или мајчино млеко, што е добро. Дури и на возраст од девет до дванаесет месеци, на вашето бебе не му треба многу вода затоа што и тогаш добива сè што е потребно преку адаптирано или мајчино млеко.

Кога вашето бебе ќе наполни една година и официјално стане дете, тогаш ќе и дадете малку повеќе вода помеѓу оброците. Пиењето вода не е здраво само по себе, но може да ги замени соковите што можат да содржат многу шеќер и малку хранливи материи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote