in

Водниот цвет е прогласен за инсект за 2021 година! [ВИДЕО]

Меѓународна група ентомолози го избраа водниот цвет за инсект на 2021 година, но тој нема долго да ужива во своите 15 минути слава.

Инсектот, чие научно име е Ephemeroptera, живее само неколку дена – лета, пари и поставува нови јајца.

„Она што ги прави овие инсекти уникатни е нивниот животен циклус, кој трае само неколку дена: од јајце положино во вода до инсект способен за летање и парење“, изјави Томас Шмит, претседател на комисија на научници и истражувачи од заштитни институции и организации во Германија. Австрија и Швајцарија.

Водните цвеќиња постојат околу 355 милиони години и денес околу 140 видови живеат во Централна Европа, изјави Комисијата. И покрај нивниот краток живот како возрасни, нивниот развојен циклус е прилично долг.

Женките од инсекти положуваат илјадници јајца во водата помеѓу мај и септември, кои потоа паѓаат на дното и се изведуваат во ларви за неколку дена. Ларвите растат неколку дена и на крајот добиваат жабри, а закопани на дното на реката, се развиваат од една до три години.

„Непосредно пред преминот од воден во копнен живот, се создава слој воздух помеѓу старата и новата кожа на возрасни ларви“, рече Шмит, кој е директор на германскиот ентомолошки институт Зенкенберг во Минхен, источно од Берлин.

Со намалување на нејзината специфична тежина, ларвата се крева на површината на водата, а кога ќе достигне таму, кожата на ларвата пука и инсектот се изведува за неколку секунди. Без делови од устата и функционални црева, целосно развиен инсект има само неколку дена да се пари и да положи јајца пред да умре.

Секоја година, од 1999 година, комисијата избира еден инсект со цел „да ги приближи ретките видови до луѓето“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote