in

Ова е првиот воен дрон кој достигнува брзина поголема од 2400км/ч! (ФОТО)

Произведен е нов вид на воен дрон кој може да достигне огромна брзина, поголема од 2400 километри на час. Дронот е многу поголем од оние кои може да ги видиме во нашите паркови и наликува на мал вселенски брод.

Направен е од компанијата Kelley Aerospace и е побрз од брзината на звукот. Именуван е „Arrow“ што во превод значи стрела, а неговата цена е некаде помеѓу 9 до 16 милиони долари. Во воениот свет ова се смета како релативно ниска цена за воен дрон.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote