in

ВОЈНАТА НЕ СТИВНУВА! Бајден ја прошири „црната листа“ на кинески компании!

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја продолжи црната листа на кинески компании забранети за инвестиции во САД.

Сега на списокот има 59 наместо 31 компанија, соопшти Белата куќа.

Се оценува како извонредна закана „употреба на кинески технологии за надзор надвор од Кина, како и нивни развој и нивна употреба за олеснување на репресијата, или сериозно кршење на човековите права“.

Црната листа е утврдена од претходниот претседател на САД, Доналд Трамп.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote