in

Volkswagen, во недостаток на делови поради короната, не може да состава автомобили!

Volkswagen објави дека го забавува производството поради „масивниот“ недостиг на полупроводнички компоненти за автомобилската електроника, што е последица на нарушувањата за време на пандемијата.

Производителот на автомобили од Волфсбург соопшти дека фабриките за полупроводници го пренасочиле производството кон електронска потрошувачка и нема компоненти за автомобилската индустрија што се опоравува од нарушувања на пандемијата, вклучително и групацијата Volkswagen, но сега нема потребни електронски компоненти за составување на автомобилот. компании.

Недостигот ќе влијае на производството во кинеските, северноамериканските и европските погони во текот на првиот квартал од 2021 година, соопшти германската компанија, додавајќи дека ова се однесува на сите модели базирани на модуларна платформа: Volkswagen, комерцијални возила, Skoda, Seat и во ограничена мера за Audi..

Мурат Аксел, директор на набавките на Volkswagen, рече дека „правиме се што е во наша моќ да ги намалиме заостанатите производства и да осигуриме дека нормалните испораки до клиентите ќе продолжат што е можно побрзо“

Светската продажба на автомобили падна при првиот бран на пандемијата во април, но подоцна привремено се опорави.

Продажбата во Европа за 11 месеци годинава падна за 25,5 проценти во споредба со истиот период лани.

Во септември, продажбата се врати на раст од 3,1 процент во споредба со септември 2019 година, но повторно падна, бидејќи мерките беа заострени поради повторно зголемување на бројот на заразени луѓе ширум светот.

Така, продажбата на автомобили во ноември во светот изнесуваше само 12 проценти од продажбата во истиот месец претходната година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote