in

Од 2030, Волво ќе произведува само електрични возила!

Целосното производство на автомобилскиот гигант Волво ќе биде сочинето само од елекрични возила, почнувајќи од 2030 година. Со овој потег, компанијата се пренсочи кон производство на еколошки автомобили кои не ја загадуваат животната средина.

Заедно со Волво, и компанијата Форд вети дека нивните автомобили ќе возат само на електрична енергија почнувајќи од 2030, додека пак Јагуар Ленд Ровер ја постави истата цел, но од 2025. Се повеќе и повеќе компании се придружуваат на оваа иницијатива, што релативно добро ќе влијае врз загадувањето на општеството и светот во целина.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote