in

НЕМА МАРИХУАНА ТЕСТ! Amazon нема да ги марихуана-тестира своите вработени!

Американскиот дигитален концерн Amazon објави дека го поддржува нацрт-законот за легализација на канабисот на федерално ниво и најави укинување на барањето за тестирање марихуана за некои работни места.

Тимот за јавна политика за електронска трговија на Amazon активно ќе го поддржи законот што сака да ја легализира марихуаната на федерално ниво, изјави шефот на потрошувачкиот сектор Дејв Кларк.

Amazon, исто така, повеќе нема да тестира марихуана за своите кандидати за одредени позиции.

Иако многу држави во САД ја легализираа употребата на марихуана, работодавците досега генерално одбиваа соработка со индустријата, бидејќи канабисот сè уште е класифицирана супстанција на федерално ниво.

“Во минатото, како и многу работодавци, ние ги дисквалификувавме луѓето да работат за Amazon, ако имаат позитивен тест за марихуана. Сепак, со оглед на тоа како се движат државните закони низ САД, ние сме го смениле правецот”, рече Кларк.

Против Amazon е поднесена групна тужба, во која се тврди дека компанијата го крши законот во Њујорк тестирајќи кандидати за вработување во локалните филијали за употреба на марихуана.

Компанијата не дозволува продажба на марихуана на својата платформа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote