in

ВРЕДИ ЦЕЛО БОГАТСТВО! Дијамантот продаден на аукција за 26,6 милиони долари (ВИДЕО)

Исклучително редок пурпурно-розов дијамант е продаден на аукција во Швајцарија за 26,6 милиони долари.

Дијамантот од 14,8 карати наречен „Виталност на розата“ е најголемиот од ваков вид досега на аукции.

Се проценува дека 99 проценти од сите розови дијаманти се помалку од 10 карати. Неговата големина, заедно со нејзината боја и беспрекорна структура без нечистотии, му помогнаа да достигне вртоглава цена на аукција во Женева во средата вечерта.

Името на клиентот не е обелоденето. Дијамантот е миниран во рудник во сопственост на руската компанија „Алроса 2017“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote