in

Во кој период од денот согоруваме најмногу калории?

Внатрешниот часовник на нашето тело, кој уште се нарекува и деноноќниот ритам, диктира многу во нашето секојдневие. Ни кажува кога сме гладни, кога сме уморни или кога треба да спиеме, но исто така и многу повеќе информации поврзани за нашето тело.

Часовникот на телото исто така одредува во кое време од денот согорувате најмногу калории, дури и кога не правите ништо, покажа новото истражување.

Според студијата објавена во „Тековна биологија“, доцна попладне и рано навечер е периодот кога согоруваме 10 проценти повеќе калории отколку наутро.

Студијата укажува на важната улога на деноноќниот ритам во регулирањето на метаболизмот. Како резултат, луѓето кои имаат неправилен распоред на спиење поради ноќни смени или други фактори имаат поголема веројатност да добијат тежина.

За да ги проценат промените во метаболизмот во текот на денот, без да бидат под влијание на нивото на активност, навиките на јадење и навиките на спиење, научниците проучувале седум учесници во лабораторија која немала прозорци или часовници за еден месец.

Учесниците немаа ниту телефон ниту интернет и им беа дадени распореди кога можеа да спијат, да се разбудат и да јадат. Секоја вечер, учесниците легнуваа четири часа подоцна од претходната вечер, поради што внатрешниот часовник на телото не можеше да го следи нивниот ритам.

Сето ова беше дизајнирано така што човечкото тело не се потпира на знаци од надворешниот свет. Ова им овозможи на истражувачите да ја измерат брзината на метаболизмот во кое било време од денот.

Учесниците откриле дека согоруваат најмалку калории во мирување доцна во ноќта кога доживеале пад на телесната температура. Потрошувачката на енергија беше најголема околу 12 часа подоцна, навечер и попладне.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote