in

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ЗА 12 ОКТОМВРИ

Времето денес:

Променливо облачно, претпладне со локални врнежи од дожд, а попладне со подолги сончеви периоди. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец.

Денес, Вторник 12.10.2021
време прогноза °C влажност
00-06 +12° 87%
06-12 +9° 80%
12-18 +12° 61%
18-24 +10° 78%
Утре, Среда 13.10.2021
време прогноза °C влажност
00-06 +10° 79%
06-12 +6° 94%
12-18 +12° 56%
18-24 +11° 68%
Четврток 14.10.2021
време прогноза °C влажност
00-06 +6° 85%
06-12 +7° 87%
12-18 +6° 81%
18-24 +6° 86%
Петок 15.10.2021
време прогноза °C влажност
00-06 +7° 86%
06-12 +6° 83%
12-18 +8° 83%
18-24 +8° 87%
Сабота 16.10.2021
време прогноза °C влажност
00-06 +9° 85%
06-12 +8° 84%
12-18 +11° 69%
18-24 +9° 71%
Недела 17.10.2021
време прогноза °C влажност
00-06 +8° 79%
06-12 +7° 80%
12-18 +13° 57%
18-24 +9° 68%
Понеделник 18.10.2021
време прогноза °C влажност
00-06 +7° 95%
06-12 +5° 100%
12-18 +13° 58%
18-24 +8° 71%

Временска најава:

Утре попладне во западните и јужните делови ќе има локални врнежи од дожд. Во текот на ноќта врнежите ќе се прошират насекаде. Пообилни врнежи повторно ќе има во четврток, кога поради спуштање на студена воздушна маса, на планините во северозападните делови ќе врне снег. Повремено ќе дува засилен северен ветер, а дневните температури значително ќе опаднат.

Актуелно предупредување:

Денес и понатаму ќе има врнежи од дожд, кои попладне поинтензивни ќе бидат на запад, а во вечерните часови ќе се интензивираат на исток (локално ќе наврнат над 20 л/м2 дожд за 24 часа). На места ќе има услови за нестабилност со краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.
Пообилни врнежи од дожд повторно ќе има во четврток, кога поради заладување, на планините на северозапад ќе врне снег.

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote