in

Врвот на вториот бран на короната помина во Франција!

Врвот на вториот бран на инфекција со вирусот корона несомнено помина во Франција, соопштија денеска здравствените власти, а премиерот оцени дека е веројатно повторно отворање на некои помали продавници околу 1 декември.

Иако изолацијата не е укината, како што изјави вчера министерката за здравство Оливија Веран, владата работи на опуштена верзија на затворањето, што претседателот Емануел Макрон ќе ја претстави во вторник навечер.

Според Француската агенција за јавно здравје, сегашните резултати овозможуваат јасен пад на сите индикатори, особено во градовите каде што е воведен полициски час. Сепак, агенцијата предупреди дека треба да се биде буден, бидејќи преминувањето на врвот на епидемијата воопшто не значи нејзин крај.

Полицискиот час најпрво започна да се воведува на 17 октомври во неколку поголеми градови како Париз, Лион и Марсеј, а потоа една недела подоцна и во други градови како Ница. Цела Франција повторно е затворена од 30 октомври. Од 9 до 15 ноември, бројот на нови пациенти опаднал за 40 проценти, хоспитализација за 13 проценти и прием на реанимација за девет проценти.

Се чини дека бројот на загинати од коронавирус се стабилизира за прв пат по неколку недели, на 3.756 смртни случаи од 9 до 15 ноември, за разлика од 3.817 претходната недела. Вкупното салдо е сè уште големо со 47.127 смртни случаи, околу 400 смртни случаи на ден.

За прв пат од почетокот на вториот бран, бројот на хоспитализации и приеми на реанимација опаѓа од една во друга недела, наведува агенцијата. И покрај ова подобрување, превентивните мерки сè уште треба да се одржуваат додека чекате да се најдат лекови и да пристигнат вакцините.

Во таа насока, претседателот на Научниот совет, кој ја советува владата на ан-Франсоа Делфреси, рече дека тој „ја гледа светлината на крајот од тунелот“ со пристигнувањето на вакцината против kovid-19. Во Париз, градските власти наведуваат дека можат да вакцинираат помеѓу 30 и 40 проценти од населението, почнувајќи од оние постари од 65 години и почувствителни лица.

Што се однесува до циркулацијата на вирусот, тој сепак е силен и не може да се очекува „нормална“ ситуација за новогодишните празници, според Делфресио. Во најдобар случај, според неговата проценка, епидемијата може да забави до посакуваното ниво од 5.000 заразени на ден, по Божиќ, некаде на почетокот на јануари.

Во меѓувреме, владата ќе се обиде постепено да ги олесни мерките, особено кон некои мали продавници што можат да бидат повторно отворени околу 1 декември, според премиерот Jeanан Кастекс. Меѓу затворените институции, театрите и кината побараа денес да им биде дозволено да се отворат во декември, вклучително и навечер, па дури и во случај на полициски час.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote