in

ЕВРОПСКАТА ВСЕЛЕНСКА АГЕНЦИЈА СПОДЕЛИ! Како ќе се градат куќи на Месечината?

Европската вселенска агенција (ЕСА) сподели фотографии како ќе изгледаат домовите на првите астронаути ќе што живееат на Месечината.

Секој ден има нови случувања во врска со љубопитноста на милиони луѓе за животот на Месечината. Сликите споделени од Европската вселенска агенција (ЕСА) споделија слики кои откриваат како може да изгледаат куќите на првите астронаути што ќе живеат на Месечината. Откако Американската администрација за аеронаутика и вселена (НАСА) ги објави идентитетите на тимот од 18 лица што треба да бидат доделени на проектот за патување со Месечината Артемис, детали за тоа каде ќе останат првите астронати на Месечината. Додека НАСА ветуваше дека ќе испрати маж и жена на Месечината до 2024 година, на 9 декември ги објави имињата на 18 астронаути за кои сметаше дека се соодветни за вселенската мисија со име Артемида. Дел од таа мисија вклучува изградба на одржлива колонија на единствениот сателит на Земјата. Планирано е инженерите во колонијата да научат како да користат ресурси на Месечината, како што е производство на вода од мраз во кратери.

Предвидено е куќите да ги штитат астронаутите од радијација

Evlerin, astronotları radyasyona karşı koruması planlanıyor.

„Ова мора да биде затоа што тоа е технологијата што треба многу брзо да ја совладаме, ако навистина сериозно размислуваме за истражување на Месечината, Марс или што и да е“, рече Ајдан Каули, консултант во Европската вселенска агенција (ЕВА). Каули, кој ги предводеше плановите за употреба на месечевата почва „реголит“, кој е тенок како шеќер во прав, верува дека цилиндричните структури каде што ќе живеат астронаутите ќе започнат да се градат во рок од десет години и структурите треба да ги штитат астронаутите од изложеност на радијација.

Планирано е дека персоналот ќе биде сместен во подвижните области за живеење првата година

Görevlilerin, ilk yıl mobil yaşam alanlarında barınması düşünülüyor.

Беше наведено дека научниците веруваат дека користењето ѕидови и покриви од реголит со длабочина од еден метар ќе ги заштити зградите од зрачење и температури од смрзнување на Месечината. Беше забележано дека астронаутите, најверојатно, ќе живеат во подвижни живеалишта под притисок, првите неколку години од нивната мисија, но постојана база може да биде во близина на кратерот Шеклтон. Беше наведено дека овој кратер е на јужниот пол на Месечината, каде што има постојана сончева светлина.

'Niyetim Ay'da kalıcı bir baz istasyonu kurmak.' A

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote