in

Вулкан покри со пепел пет провинции на Еквадор!

Вулканот Сангаи во Еквадор исфрли големи количини пепел што падна во пет провинции на таа земја, објавија властите.

„Покраините Чимборазо, Гвајас, Боливар, Лос Риос и Кањар се погодени“, соопшти еквадорската служба за итни случаи на Twitter.

Објавени се и слики од неколку места покриени со сив пепел.

Андејскиот регион Чимборазо, со половина милион жители, е во третиот, жолт ранг на готовност поради ерупцијата на Сангај од јуни минатата година.

Во септември, пепелта стигна до Гуајакил, главниот град на провинцијата Гвајакил, па аеродромот во тој град беше привремено затворен.

Вулканот Сангај е висок 5230 метри и се наоѓа на 195 километри од Кито, главниот град на Еквадор.

Тој е еден од постојано активните вулкани во Еквадор и се смета дека е постојано активен од 1628 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote